Runy, co warto o nich wiedzieć?

Runy, co warto o nich wiedzieć?

o runachKilka słów o runach. W języku staroskandynawskim słowo „run” oznaczało tajemnicę. Najstarsze napisy runiczne odnaleziono m.in. w Norwegii, datowane są na III i IV wiek naszej ery, były one formą starożytnego pisma. Według mitologii skandynawskiej pochodzą one od samego Boga Odyna. Stąd też przypisano im duchową moc. Najstarszy z alfabetów runicznych nazwano futhark starszy, zawierał on 24 znaki runiczne.

Znaków runicznych używano i używa się do dnia dzisiejszego, przede wszystkim do przepowiadania przyszłości, tworzenia talizmanów i amuletów oraz w magii ochronnej.

Każdemu znakowi runicznemu przypisuje się inne magiczne oddziaływanie, wypływa ono z energii kształtu. Bo każda z run to odrębny i niepowtarzalny znak graficzny emanujący odmiennym promieniowaniem. Dlatego chcąc wybrać runę odpowiednią do danej sytuacji, trzeba przeanalizować, co chcemy osiągnąć poprzez jej działanie, tak aby było ono korzystne i nie stało się przeszkodą. Siła znaków runicznych, skryptów czy talizmanów działanie swoje roztacza na sferę materialną i duchową.

Runy można podzielić na grupy, ze względu na ich działanie w obszarach:

  • ochrona: hagal, naudiz, algiz, odala, laukaz
  • miłości: gebo, perdo, mannaz, dagaz
  • bogactwo: fehu, wunjo, kaunan, jeran, odala, berkanan
  • zdrowie: uruz, eisaz, sowelo, ingwaz
  • podróż: raido, iwaz, teiwaz, ehwaz
  • rozwój osobisty: durisaz, eisaz, perdo, sowelo, berkanan, ansuz, mannaz

Noszenie przy sobie odpowiedniej runy, medytacja z runą, stworzenie skryptu pomocnego w danym problemie stanowi źródło pozytywnej, wzmacniającej energii. Litery runiczne poprzez swój kształt i symbol oraz siły Natury mają moc oddziaływania na nas i nasze otoczenie.

Znaczenie poszczególnych znaków runicznych znajdziesz w zakładce „Znaczenie i symbolika run”