Zrozumieć swój sen

Zapewne nie raz zastanawiałeś się, czym jest sen i skąd biorą się sny.
Tarot Runy

Zjawisko marzeń sennych fascynuje ludzi od zarania dziejów, co sprawia, że fenomen ten jest wciąż poddawany badaniom. Sam sen jest stanem czynnościowym układu nerwowego i jest w dużym stopniu dobrze poznany pod wieloma względami. Naukowcy ustalili między innymi zapotrzebowanie na sen u ludzi i zwierząt, dokonali podziału na jego fazy i stadia, określili fizjologiczne znaczenie. Mimo licznych przeprowadzonych testów i badań nad snem mechanizm śnienia pozostaje nadal tajemnicą.

Marzenia senne określane są jako serie obrazów, obleczonych w dźwięki emocje i myśli, które występują podczas snu. Są projekcją nieświadomości, która poprzez obrazy i całą gamę odczuć zmysłowych takich jak namacalne odczucia smakowe i węchowe, dźwięki, kolory wyświetla nasze emocje, myśli, wszelkie informacje w niej ukryte. Przypomina to trochę historyjkę obrazkową nie zawsze układającą się w spójną całość. Z reguły dla nas nieczytelną, choć wartą zapamiętania i odszyfrowania ukrytej między obrazami i emocjami treści.

Jak zabrać się do interpretacji snu, jak znaleźć klucz potrzebny do złamania szyfru?

Przede wszystkim warto zapisywać swoje snu. Najlepiej założyć dziennik snów, który będzie czekał pod ręką, na szafce nocnej, na zapisanie kolejnej przeżytej sennej opowieści. Podczas spisywania marzeń sennych dobrze jest wpisać datę, zrobić małą notatkę z opisem najważniejszych przeżyć poprzedniego dnia lub dni. Ważne dla nas sny lubią pojawiać się w odpowiedzi na nurtujące nas pytania, przeżyte sytuacje czy dialogi. Zostawmy także trochę miejsca na zapisanie późniejszej interpretacji snu.

Notując zapamiętane marzenia senne, należy uwzględnić wszystkie detale, gdyż podczas interpretacji snu musimy dokładnie przyjrzeć się wszystkim szczegółom. Mogą to być kolory, ubranie, otoczenie, niepasujące do przeżywanych przez nas historii przedmioty, wygląd i charakter postaci, atmosfera danego miejsca czy przeżywane emocje. Wszystkich notatek dokonujemy zaraz po przebudzeniu, kiedy w naszej pamięci sen jest na tyle wyraźny aby go opisać.

Od czego zacząć interpretację?

Pierwszym krokiem jest odnalezienie skojarzeń dla detali ze snu oraz wyśnionej całości z tym, co powszechnie znane, co można odczytać z mowy funkcjonujących archetypów. Z teorii C. G. Junga wiemy, że archetypem jest „wspólny wszystkim ludziom, dziedziczny wzorzec reagowania i postrzegania świata”. Przykładowo mogą nim być symbole, mity, obrazy obecne w kulturze, kojarzone przez społeczeństwo w ten sam sposób. Wielkim zbiorem archetypów jest talia kart tarota. Dla przykładu na karcie numer IX przedstawiono eremitę, symbol wiedzy, występującej pod postacią autorytetu, starego mędrca czy profesora. Myślenie symboliczne jest integralną częścią człowieka, dzięki symbolom przetwarzamy całą swoją rzeczywistość. Dlatego rozpoznanie symbolu występującego we śnie i przyrównanie go do ogólnie znanego archetypu oraz dotarcie do własnego skojarzenia związanego z tym symbolem jest tak istotne podczas interpretacji marzeń sennych.

Własne skojarzenia związane z przyśnionym symbolem.

Oprócz odnalezienia powszechnego archetypu, własna interpretacja symboli widzianych podczas snu jest podstawą w pracy nad jego interpretacją. Chodzi tutaj o własne objaśnienie, zanotowanie spostrzeżeń na temat symbolu, skojarzeń jakie przychodzą nam do głowy podczas pracy nad analizą osobistych odczuć z nim związanych. Dla przykładu archetyp, jakim jest jabłko, to symbol owocu zakazanego, ale dla nas może być symbolem pracy, obfitości, zdrowia. Odczucia jakich doznajemy podczas przyglądania się danemu symbolowi, są kluczem do naszej podświadomości. To właśnie z jej pokładów, podczas snu, wypływają najcenniejsze odpowiedzi na nasze pytania, czy podpowiedzi w jaki sposób rozwiązać nurtujący nas problemy. Wiemy już, że poprzez marzenia senne, podświadomość do nas przemawia, aby je odczytać musimy ustalić także cechy charakterystyczne tych symboli.

Polega to na przypomnieniu sobie najważniejszych cech obiektów i symboli ze snu. Trzeba tu zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny, funkcjonalność, wydawane dźwięki czy ich zapachy, które to cechy nie zawsze będą zgodne z tym, co w rzeczywistości jest nam znane z naszego życia i które możemy przypisać danej rzeczy. I tak możemy śnić o małej pluszowej zabawce, którą wpuściliśmy do domu, bo zapukała do drzwi. Taki właśnie wesoły sen przyśnił mi się niedawno, zapamiętałam wiele szczegółów kolor, wielkość, wrażenia związane z dotykiem, ruchy, jakie wykonywała maskotka i emocje, jakie we mnie wzbudziła. I oczywiście cechy te zostały przeze mnie skrupulatnie zanotowane, gdyż kolejnym krokiem umożliwiającym interpretację snu jest połączenie omawianych wcześniej wartości.

Czas na połączenie znaczenia śnionego symbolu z jego cechami.

Prostym przykładem jest kot. Jest to zwierzę, o którym powszechnie mówi się, że jest fałszywe i wredne. Bardzo lubię koty, ale od dziecka słyszałam takie określenia. Kiedy we śnie jest czarny, brudny czy chowający się to wiem, że zawsze oznacza fałszywego człowieka, któremu nie powinnam ufać. Innym przykładem może być pociąg. Pierwsze skojarzenie to podróż. Ale jeśli dodamy jeszcze to, że jest długi albo jadę nim długo, oznacza wtedy dalekie plany, nowe przedsięwzięcie, którego realizacja zabierze mi wiele czasu. Dzięki połączeniu symbolu i jego cech charakterystycznych możemy odnaleźć całość definiowanego znaczenia.

Ciekawym elementem jest także nasz emocjonalny stosunek do symbolu. Zapamiętując odczucia i emocje, które mają miejsce podczas marzenia sennego, możemy określić, czy to, co nam się śni jest albo będzie dla nas dobre, korzystne. Posługując się dalej przykładem pociągu, jadąc nim we śnie, widziałam jak spokojnie siedzę na wybranym przez siebie miejscu. Można z tego wnioskować, iż odczuwany spokój jest zapowiedzią pozytywnego zrealizowania przedsięwzięcia, w końcu sama wybrałam to dogodne miejsce.

Czy w Twoim śnie pojawił się element związany z pogodą?

Być może pytanie wydaje się dziwne, ale pogoda ma bardzo istotne znaczenie, jest oprawą snu, która obrazuje nam ogólną jego atmosferę. Ma to przełożenie na informacje, jakie możemy uzyskać z sennego marzenia. Pogoda jest wyznacznikiem klimatu i pory roku, ale także sprzyjających, bądź nie, okoliczności. Nasuwające się skojarzenia z wiązane z pogodą są bardzo wyraziste. Kiedy w śnie widzimy słońce i nie ma na niebie chmur, możemy liczyć na sprzyjające warunki realizacji celu. Mówimy wtedy, że przyświeca nam słońce. Gdy wieje zimny wiatr możemy oczekiwać chłodu emocjonalnego i przeszkód. Dlatego warto zwrócić na ten element ukazujący okoliczności szczególną uwagę i potraktować to jako wskazówkę.

Mam nadzieję, że choć trochę rozświetliłam drogę ku poznaniu własnych pokładów podświadomości, do których można dotrzeć poprzez sny. Zgłębianie istoty snu jest bardzo wciągającym zajęciem. Dzięki odkrywaniu ukrytych w nich treści odsłaniamy zakamarki własnej psychiki, które zostały zapomniane. Odczytywanie sygnałów, które wysyła poprzez sny nasza podświadomość, jest próbą komunikacji, rozmowy z naszą duszą. Natomiast nawiązanie takiego kontaktu sprzyja poznawaniu wiedzy o sobie i procesowi samorozwoju, do którego wielu z nas dąży.

Autor: Solen

Prognozowanie przyszłości